MUZYKOFILIA to projekt z którego jesteśmy szczególnie dumni.
Festiwal Muzykofilia. Edycja II: natura dźwięku zorganizowany w maju 2018 r. w toruńskim Dworze Artusa odbywał się pod prestiżowym patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 w Polsce. Uznano, iż nasz festiwal wpisał się w ideały, zasady i wartości proklamowane przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej, polegające na promowaniu różnorodności kulturowej i dialogu międzykulturowego,a także popularyzowanie kultury jako katalizatora kreatywności.
"Pierniki z Duszą” to projekt zrealizowany w listopadzie 2018 r. w partnerstwie z Fundacją Lotto dla Podopiecznych Fundacji Ducha na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych w Toruniu. Przeprowadzone w ramach zadania warsztaty piernikarskie wykorzystały kojący wpływ pracy z surową masą piernikową, naturalnymi przyprawami korzennymi oraz były swoistą formą terapii zajęciowej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. W projekcie "Pierniki z Duszą" wykorzystaliśmy elementy Niedyrektywnej Terapii Zabawowej, sensoplastyki, ergoterapii oraz muzykoterapii. Za swój nadrzędny cel zadanie postawiło sobie: zapobieganie izolacji i marginalizacji osób niepełnosprawnych, wspieranie wizerunku niepełnosprawnych jako osób czynnych w sferze kultury oraz budowanie atmosfery akceptacji własnych słabości i niedomagań.
Na zaproszenie 28. Targów AGRA oraz Zespołu Szkół Nr 3 im. B.Chełmickiego w Rypinie nasza fundacja przeprowadziła otwarte warsztaty animacyjne i piernikarskie. Przy udziale wielu wolontariuszy - uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Rypinie zaprezentowaliśmy tradycyjny warsztat piernikarski, a nasz korzenny pawilon odwiedziło kilkaset osób.
Projekt "Jesienny Zawrót Głowy - pracownia dla dzieci i rodziców” to edukacyjno-rozwojowa inicjatywa toruńskich organizacji pozarządowych na rzecz wspierania rodziny, powołana z inicjatywy Pani Hanny Brzuszewicz z Toruńskiego Stowarzyszenie Aktywności Społecznej we współpracy z Fundacją Korzenie Kultury oraz Fundacją Watra. Ten filantropijny, w całości nieodpłatny projekt realizowany w terminie 16.08.2018-31.12.2018 r. w Toruniu, powstał na rzecz aktywizacji mieszkańców Torunia oraz powiatu toruńskiego, a jego unikalny koncept objął m.in.: połączenie potencjału lokalnych organizacji pozarządowych i jednostek biznesu, współpracę świata nauki oraz kultury, pracę na rzecz dzieci i ich rodziców, rozwój umiejętności wychowawczych, integrację społeczności lokalnych, a także działania na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Spotkanie nr 1: warsztaty piernikarskie
Spotkanie nr 2: warsztaty stolarskie
Spotkanie nr 3: warsztaty filcowania
Spotkanie nr 4: warsztaty piernikarskie
Spotkanie nr 5: warsztaty plastyczne
Spotkanie nr 6: warsztaty lukrowania pierników
Nazwa "Muzykofilia" zaczerpnięta jest z tytułu książki wybitnego angielskiego lekarza neurologa - Oliviera Sachsa, którego literatura badawcza jest wysoko ceniona przez krytykę, także w Polsce. Poprzez termin Muzykofilia rozumiemy apoteozę wszystkich fenomenów muzycznych/dźwiękowych oraz doniosłość muzyki w oddziaływaniu na mózg ludzki. Festiwal Muzykofilia. Edycja II: natura dźwięku odbył się w dniach 25.05.2018 i 26.05.2018 w toruńskim Centrum Kultury Dwór Artusa oraz w Centrum Sztuki Współczesnej “Znaki Czasu” w Toruniu. Dyrektorem artystycznym był Rafał Iwański, organizatorem Fundacja Korzenie Kultury. Festiwal współfinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń i Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 w Polsce.
Koncerty zaprezentowane w ramach festiwalu były materializacją konkretnej koncepcji artystycznej, eksplorującej na różny sposób współczesną muzykę instrumentalną oraz instrumenty akustyczne. Osią festiwalu była postać nestora polskiej awangardy, wybitnego tubisty - Zdzisława Piernika. Prócz Mistrza Piernika, swoją eksperymentalną twórczość zaprezentowali wybitni polscy instrumentaliści: Sławek Janicki (kontrabas), Wojciech Jachna (trąbka), Rafał Gorzycki (perkusja) oraz duet HATI (instrumenty perkusyjne). Drugiego dnia festiwalu odbył się Wykład Mistrzowski Zdzisława Piernika w Czytelni imienia Sömmeringów w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Prelekcja składała się z kilku części i była m.in. opowieścią o edukacji muzycznej na Kujawach, w Toruniu i Warszawie, anegdotą o podróżach muzycznych po świecie i współpracy z wybitnymi kompozytorami i muzykami, prezentacją możliwości tuby tradycyjnej i preparowanej (technika frullato, flażolety, glissanda, wielodźwięki i tzw. dźwięki czyszczące), sztuką recytacji fragmentów wierszy m.in. Zdzisława Herberta, Wisławy Szymborskiej i Adama Mickiewicza.
"Piernikowy Dom Dziecka" to pierwszy projekt społeczno-kulturalny w historii naszej fundacji. Grant na jego realizację otrzymaliśmy w ramach prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu "Tu mieszkam, tu zmieniam" Anno Domini 2017, organizowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK S.A. (obecnie Fundacja Santander). Nagroda dofinansowania pozwoliła w pełni zrealizować główny cel projektu - popularyzację liczącego niemal 700 lat - toruńskiego dziedzictwa piernikarskiego pośród wszystkich wychowanków, wychowawców oraz opiekunów z Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych "Młody Las" w Toruniu.
Dzięki donacji Fundacji Banku Zachodniego WBK S.A. udało się zorganizować spotkania szczególne, posiadające nie tylko walory edukacyjne, ale nade wszystko spotkania pełne ciepła, przedświątecznej radości i wzajemnej bliskości, których szczególnie potrzebują dzieci z Domu Dziecka. Nasze piernikowe warsztaty odbyły się w trzech oddziałach należących do toruńskiego Domu Dziecka: w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej nr 2 przy ul. Sienkiewicza 12, w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej nr 5 przy ul. Św. Józefa 107 oraz w Placówce Opiekuńczo- Wychowawczej nr 4 przy ul. Donimirskiego 4.